Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 21 marca 2017

Tradycja i nowoczesność

Jak powstała multimedialna instalacja Karta Praw Osób z Autyzmem?
Na początku było zlecenie... 19 praw wytłuszczonym drukiem umieszczone w dużej ramie? Nuda! Należy zrobić to inaczej! Ale... jak inaczej? Po prostu inaczej. Pomysły jeden za drugim nie wytrzymywały próby czasu. A gdyby każde z praw zostało wypalone na 19 glinianych kołach? Tak! XXI wiek, a ja musiałem cofnąć się do czasów Gutenberga. Każdy wyraz należało złożyć z pojedynczych liter-stempelków.
 

Rozwałkowanie gliny do odpowiedniej grubości rozpoczynało początek procesu tworzenia "glinianych tablic".



Za kształt koła odpowiadała tortownica.


Składanie wyrazów i ich utrwalanie w rozwałkowanej glinie okazały się wręcz relaksującym zajęciem.


Aby "talerz" był bardziej stylowy, można było zastosować zmiętą gazetę, którą wystarczyło rozwałkować na świeżo wykonanym talerzu.
Nieodzownym i wymagającym zabiegiem, było odstawienie talerzy na kilka dni. Musiały "odpocząć", czyli wyschnąć. Po kilku dniach... ogarniała mnie rozpacz. Niektóre talerze w czasie schnięcia powyginały się. Felerne sztuki trzeba było wykonać od nowa. Zdarzyło się to 6, czy więcej razy, ale przy każdym powtórzeniu starałem się wykonać pracę lepiej.
Wypalony w specjalnym piecu talerz należało pokryć szkliwem, a następnie znów wypalić, aby nadać mu ostateczną formę.


Napiszę to dopiero teraz. Wszystkie 19 talerzy ma w założeniu stworzyć "autystyczny zegar". Autystyczny, bo na jego tarczy będzie 19 "godzin". Nieco to tajemnicze, ale czyż autyzm sam w sobie nie jest tajemniczy?
Wskazówki już są. Sfatygowane deski, przycięte zręczną ręką jednego z nauczycieli, będą zatrzymane na godzinie 10.10 (w przypadku naszego zegara, to inna godzina- tak czy inaczej, godzina ta przypomina uśmiech)

Pomiędzy wskazówkami będzie coś specjalnego... Kod QR. Kod ten będzie przekierowywać zainteresowaną osobę na opracowaną przez nasz zespół stronę internetową. Strona ta będzie mieć za zadanie wyjaśnić w możliwie prosty sposób treść każdego z 19 praw. Założyliśmy, że będzie to strona "elastyczna", czyli będzie można na niej nanosić  zmiany. Pragnęlibyśmy, aby ewolucja tych treści zamierzała do maksymalnego przybliżenia tego zagadnienia Osobom, dla których pracujemy oraz tym wszystkim, którzy będą z jakiegoś względu tym tematem zainteresowani.
  Ps. W niedługim czasie opiszę proces powstawania strony internetowej oraz zamieszczę zdjęcia zamontowanej na stałe instalacji. Jej uroczyste otwarcie nastąpi w okolicach 2 kwietnia czyli Światowego Dnia Świadomości o Autyzmie.
Ps. Tak wyglądał prototyp...
a tak, niemal skończona praca


2 komentarze: